Bob Ross Sanatçı Mıdır?

Bob Ross Sanatçı Mıdır?

TRT’de çıkan ve ailecek izlediğimiz kıvırcık saçlı adam.Kendine has üslubu ile bizlere resmi sevdirdi.Onun gibi yağlı boya tablolar yapmaya özendik.Peki ya Bob Ross gerçekten sanatçı mıdır?

Öncelikle sanat genel kavramıyla sadece bir kez üretilen eşi ve benzeri olmayan demektir.Onun yaptıkları bu tanıma uyuyor.Evet bir yaptığı resimden başka yapmıyor ancak hep manzara çiziyor.Şahsen ben onun daha önce farklı bir tür resim yaptığını görmedim.Ama biraz tahmin yürütebilirim; bence Bob Ross hemen hemen her şeyi çizebilecek kıvamda bir ressam.Sonuçta hayalinde canlandırdığı bir senaryoyu bizlere canlı kanlı çiziyor.Üstelik bunu yağlı boya ile yapıyor ve oldukça güzel çalışmaları var.

Kendi tekniğini geliştirmiş, fırçaları ve tualleri var marka olmuş binlerce hayranı var.Şimdilerde tv de pek görmesekte bob ross resim sevinci bölümlerini internetten izliyoruz.

Bazı sanat çevrelerine göre Bob Ross sanatçı sayılmaz.Sadece ressamdır.Çizim yapar ve yaptıklarını satar.Televizyona kendi reklamını yapmak için çıkar.Bunu sanat çevreleri dile getiriyor.Şahsen ben kendimde duydum.Bazı akademisyenler, ressamlar, tanınmış sanatçılar, lise resim öğretmenleri 🙂

Olaya birde şu açıdan bakmaya ne dersiniz;

Bob Ross televizyona çıkıyor ve son derece soyut, stilize edilmiş, Picasso dokunuşunda bir resim çiziyor.Ancak büyük bir sorun var.Televizyon şirketi hiç reyting alamıyor ve Resim Sevinci programı ilk günden bitiriliyor.

Aynı şekilde aynı programı Picasso yapsa yine işinden edilirdi.Ancak Picasso tv de manzara resmi çizseydi oda Bob Ross gibi sevilen biri olurdu.

Mesele şu; Bob Ross’un amacı insanlara resmi sevdirmek ve anlayacakları türden resimler yapmak.Yayın yapılan kanalın amacı ise reyting toplamak.

Ben eminim ki Bob Ross kendi dünyasında bir birinden değerli yüzlerce resim çizmiştir.