Güzel Sanatlar Yetenek Sınavlarına Hazırlanma

Güzel Sanatlar Yetenek Sınavlarına Hazırlanma

Bu yazımda sizlere güzel sanatlar fakülteleri, eğitim fakültesi güzel sanatlar bölümü ve güzel sanatlar liseleri yetenek sınavlarına nasıl hazırlanılır ne gibi yöntemler kullanılır ve puanlama sistemlerinden bahsedeceğim.Yazacaklarım sizlere yol gösterecektir.Sorularınız varsa lütfen yorum atın.

Öncelikle güzel sanatlar liselerinden okuyan öğrenciler için şunu söylemek istiyorum rakipleriniz çok fazla.Düz lise okuyan arkadaşlar için ise YGS avantajınız var şayet GSL’de sayısal derslere pek önem verilmiyor.Bu durumu ben kısaca şöyle açıklamak istiyorum;

Eğitim fakültesi güzel sanatlar bölümü isteyen öğrenciler için öncelik YGS puanı ve yetenek, Güzel sanatlar fakültesi isteyen öğrenciler için ise öncelik yetenek ve YGS puanı umarım anlamışsınızdır.Eğitim fakülteleri daha karma lise türlerine sahipken, güzel sanatlar fakültelerinde GSL çıkışlı öğrenciler daha fazladır.Bunu göz önünde bulundurun, GSL çıkışlı iseniz YGS’ye, diğer lise türlerinden çıkışlı iseniz yetenek sınavlarına öncelik tanıyın.

Yetenek sınavları genellikle temmuz ve ağustos aylarında yapılır (bazı üniversiteler ücret alıyor). Üniversiteye ve fakülteye göre değişiklik gösterse de genellikle iki aşamadan oluşur.Birincisi imgesel tasarım ikinci aşama ise desen yani model çizimi.

İmgesel tasarımda size bir konu verirler örneğin; pazar yeri (çok klasik bu) yada kedisini seven 6 yaşlarında bir çocuk (bunu ben salladım).Bu konulara göre 60 yada 90 dakika içinde hayalinizde ki çizimi kağıda yansıtmanız istenir.

Desen yani model çiziminde ise karşınıza bir arkadaş oturur (o işi bende yapmıştım).Bu arkadaşı yine aynı sürede çizmeniz istenmektedir.Bu her iki aşamada da sizden istenilen kendinize özgün çizgilerle kağıdı ağlatmanızdır. Şimdi yok torpil yok yetenekli öğrencileri almıyorlar eğitmek için yeteneksiz öğrencileri alıyor gibi şehir efsanelerini bir kenara bırakalım.Eğer gerçekten güzel çizgileriniz varsa ve istenileni vermişseniz bal gibi de sizi alıyorlar.

Resim kursuna gitmeli miyim?

Gitmelisin kardeşim.Bunu GSL çıkışlı arkadaşlar içinde söylüyorum.Eğer kuvvetli bir çizim eliniz yoksa gitmelisiniz.Aksi taktirde çizim unutulan bir iş olduğu için muhakkak gitmelisiniz.Bunun dışında bol bol eskiz çizimleri yapın.Elinizin altında bir kalemlik ve birde eskiz defteri olmalı.Evde, okulda, işte her yerde çizmelisiniz.Tabi ben biraz abartıyorum ama durum bu ve unutmayın bu işi sınav için değil kendinizi geliştirmek için yapın.Kendinizi geliştirmeniz kendinize özgün çizgilerin olmasını sağlar.

Sınavlarda genellikle 35X50 resim kağıdı verirler.Buna örnekle sizde her gün 35×50 model ve imgesel çizimler yapmalısınız.GSL öğrencileri bu konuda daha bilgili ancak resim kursuna giden diğer lise çıkışlı arkadaşlar da kendini geliştirebilir.Kardeşiniz sizin için paha biçilmez bir modeldir 🙂 .

Öyle sınavda sizden abartarak söylüyorum Picasso felan olmanızı istemiyorlar.Kendiniz özgün olun yeter.

Eğer değinmeyi unuttuğum bir konu varsa lütfen belirtin.Zaten ilerleyen dönemlerde yetenek sınavları takvimini sitemde paylaşacağım.Güle güle.