Karakalem Göz Çizimi

Karakalem Göz Çizimi

Karakalem portreye başlamak isteyenlerin en büyük sorunlarından birisidir göz çizmek.Ama dert etmeyin bu sorunu beraber aşacağız.Portrede göz çizimi, göz çizim tekniklerini işleyeceğiz.Karakalem göz nasıl çizilir bu sorunun cevabını bulacağız.

Eğer gerçekçi bir göz çizmek istiyorsanız kesinlikle öncesinde çok fazla eskiz çizmeniz gerekecek.Bunun yanı sıra sürekli çevrenizdeki insanların gözlerini inceleyin.Göz fotoğraflarına bakın.Derinden araştırın.

Gözün yapısını, hangi açıda nasıl durduğunu adınız gibi bilmeniz gerekmektedir.

Aşama Aşama Göz Çizimi

gozcizimi
Göz genel yapısı olarak göz bebeği, iris, göz akı, göz pınarı, çok ince kılcal damarlar ve kirpiklerden oluşur.

Göz bebeğinin etrafını çevreleyen iris bize gözün rengini verir.Göz akı tam beyaz olmamakla birlikte çizimde farklı tonlarda karşımıza çıkacaktır.Göz pınarı ise, göz yaşının oluştuğu kısımdır.

 • Kullanılan Malzemeler
  2H Kalem
  2B Mekanik Kalem
  6B Kalem
  Hamur Silgi
  Blender (karıştırıcı)
  Pürüzsüz Bristol Kağıt

Aşama 1

asama1gözçizimleri
Bir taslak olarak gözün genel hatlarını çiziyoruz.Çizimde 2B mekanik kalem kullanılmıştır.Çok koyu taslak yapmayın.Bu bir nevi klavuz çizgilerimiz olacaktır.


 

Aşama2

asama2gozcizimteknikleri
6B yani koyu bir kalemle göz bebeğini çizin.Çok sert ve bastırarak bu işlemi yapmayın.İlerde silmesi zor olacaktır.Blender ile biraz dağıtın.


 

Aşama3

asama3karakalemgözçizimleri
4B kalem ile irisin içini hafif ve nazikçe doldurun.Etrafını bastırmadan geçin.Çünkü irisin etrafında kontür çizgisi bulunmaktadır.


 

Aşama 4

asama4karakalemgozcizimteknikleri
İrisi oluşturan çizgiler ekleyin.İnce mekanik bir kalem ile bu işlemi yapın.İrisin içindede kendine has ışık gölge oyunları bulunmakta.Dikkat edin.


Aşama 5

asama5gozcizim
Mekanik kalem ile göz bebeğinin etrafını biraz daha koyulaştırın.


 

Aşama 6

asama6gözçizimleri
İris çizgilerinin girinti ve çıkıntılarına gölge veya ışık verin.


 

Aşama 7

asama7göznasılçizilir
Karıştırıcı yada blender kullanarak ince iris çizgilerini biraz dağıtabilirsiniz.Ancak gözden kaybolacak şekilde bu işlemi yapmayın.Aksi taktirde klavuz çizgilerimiz ve gölgelerde kaybolacaktır.


 

Aşama 8

asama8gözkarakalem
Çok sert olmamak kaydıyla tüm iris etrafına kontür çizgisi atın.Hamur silgi ile ışık alan kısımları belirli hale getirin.


 

Aşama 9

asama9gözçizim
Uçlu kalem, koyu kalem, hamur silgi kullanarak detayları biraz daha belirtin.


 

Aşama 10

asama10karakalemgöznasilcizilir
Kırmızı ile belirlediğimiz alanın etrafını biraz daha koyu yapın.Bunu irisin şekline göre ayarlayın.


 

Aşama 11

asama11goz
Çizmeye devam edin


 

Aşama 12

asama12karakalemteknikleri
Göz akı dediğimiz kısmı yapıyoruz.Başta belirttiğim göz akı tam beyaz bırakılmaz aksine onun içindede ton vardır.Hafif bir kalem ile ton verin, blender ile tonu yayın.


 

Aşama 13

asama13göz
Kaş altındaki ve göz üzerindeki kapağın gölgesini yapın.İnce bir çizgi olurturun ve aşağıya doğru çizgiyi karıştırın.Bunu yaparken ışık gölgeye dikkat edin.


 

Aşama 14

asama14
Göz akı içerisinde bulunan çok ince kılcal damarları mekanik 0,5 kalem hafifçe belirtin.Göz pınarı dediğimiz kısmı oluşturun.Ancak göz pınarının parlak yapısını unutmayın.Çizimdeki gibi olmalı.


 

Aşama 15

asama15gozcizim
Kirpikler düz değil hafif kıvrımlı bir yapıya sahiptirler.


 

Aşama 16

gozcizimi
Elinize hamur silgi ve koyu bir kalem alın gözdeki ışık gelen alanları ve koyu alanları takrardan elden geçirin.Ardından blender ile yumuşatmak istediğiniz kısımları belirleyin.Alt göz kapağının dokusunu uygulayın.


 

Sonuç

Karakalem portrede göz nasıl çizilir bunu anlatmış olduk.Kullanılan malzemelere ufaktan değindik.Işık gölge gibi unsurlara yer verdik.Umarım faydalı bir ders olmuştur.Yorumlarınızı bizimle paylaşırsanız seviniriz.