Karakalem Portre Nasıl Çizilir Ayrıntılı Anlatım

Karakalem Portre Nasıl Çizilir Ayrıntılı Anlatım

Portre elbette resim çizmeye başlayanların en sevdiği tekniktir.Etrafınızda ki insanların portresini çizmek sizlere mutluluklar verebilir.Karakalem portre çizmek ilk başlarda biraz zor olabilir ancak çizim yaptıkça hiçte zorlanmayacaksınız.

1.Kafanın Anatomik Yapısı

portrenasıl çizilir1

İnsan anatomisi zordur öğrenmek gerekir.Anatomik bir yapı olan kafa çok farklı şekillerde gözlemlenebilir.Sağa sola öne arkaya yukarı aşağı gibi hareketler kafa hareketlerini oluşturur.Önemli olan size en yakın ve en estetik hareketi bulmaktır.Kendinize bir portre hareketi belirleyin.

Kafanın hacimsel şekli yuvarlak değildir ters yumurtayı andıran bir görüntüsü vardır.Ancak bu her insandada aynı değildir.Bazı kafa şekilleri oldukça farklıdır.Etrafınızdaki insanların kafa şekilleri iyi inceleyin.

Örnek olması açısından yukarıda ki çizimi iyi bakın.beynin bulunduğu yuvarlık kısım ve ardından çenenin geldiği kısım eklenmiş.

portrenasıl çizilir4

Kafatasının şeklini umarım anlamışsınızdır.Aslında çok basit sürekli eskiz atarsanız bir müddet sonra çok daha iyi kavrayacaksınız.

Yapısal olarak portre çizim 3 bölüme ayrılır.

1. Bölüm alın

2.Bölüm kaş başlangıcı burun bitimi

3.Bölüm burun bitimi çene

Bu ortalama bir kuraldır her insanda kesinlikle böyle bir durum söz konusu olamaz.Hangimiz altın orana uyuyoruz?

portrenasıl çizilir5

Bu örnekte görüldüğü gibi bazı kafa şekilleri değişkenlik gösteriyor.Kimisinin çene kısmı çok ilerde kimisininde alnı çok dik.Bunu en iyi gözlem tekniğinizle elde edebilirsiniz ilerde nasıl iyi gözlemlenir ayrıntılı yazacağım.

2.Portrede Perspektif

portre

portrenasıl çizilir3

Yanlış anlaşılmasın sadece portrede değil her çizim tekniğinde perspektif en önemli unsurdur.Kafanın hacimsel hareketi size perspektif açıyı verir.

Kafa yapısını şimdilik bir küpe benzetin.Aklınıza bir küp gelsin.

portrenasıl çizilir6

Ben hemen bir tane çizdim.Sol düzlemde kulak, ön düzlemde ise kaş, göz,burun ve ağız bulunuyor.Kulak bize biraz daha uzak ve yandan görünüyor.Ön cephe daha yakın.Üst düzlemde ise saç bulunuyor.Saç çizimini daha ayrıntılı bir şekilde başka bir yazımda anlatacağım.

portrenasıl çizilir2

Biraz yüzdeki kas sisteminden bahsetmek istiyorum.Yüzdeki kaslar küçüktür ancak çok hareket ederler.Değişkendirler bizlere her anı farklı şekillerde sunarlar.Mesela aynı anda iki fotoğraf çekinirsiniz birinde farklı diğerinde daha farklı çıkarsınız işte bu yüzdeki kas hareketlerinden meydana gelir.Anlık ışıkta buna dahildir.

3.Karakalem Portre Işık ve Gölge (Tonlama)

tonlama

Bu olaya sakın karalama demeyin.İsmi ışık ve gölge yada tonlamadır.Olay ışığın yüzde yarattığı gölgelerden meydana gelir.

Çok yüksek bir olasılıkla alın ortası her zaman daha parlak görünür.Yanlar biraz daha koyu.Çünkü alın ortası anatomik yapıya göre biraz daha öndedir.Yan kısımlar kimi insanda oldukça çökük.

Göz yuvaları her zaman koyudur.O kısma daha az ışık girer.Göz bebekleri gözün rengine göre farklı şekillerde tonlanır.Göz akı yanı beyaz olan kısım hiç bir zaman bembeyaz değildir.Yapılan en büyük hatalardan biriside budur.Yukarıdaki çizimde göz akını inceleyin.Üst göz kapaklarının olduğu kısım biraz daha koyu.Göz pınarının olduğu kısımda öyle.

portredetonlama

Hızlıca bir çizim yaptım.Burnu dikdörtgen bir geometrik kabul edin.Önde yani size daha yakın olan kısım biraz daha açık olacaktır.

Üst dudak koyu alt dudak biraz daha açık olur.Yine çenenin en tepe noktasına biraz daha fazla ışık geldiği için o kısımda açık olacaktır.

Bazı karakalem portre çizimleri

portrenasılcizilir portrenasılcizilir2 portrenasılcizilir23

portree

 

 

Tavsiyeler

1.Sürekli eskiz çizin.

2.Anatomik yapıyı iyice kavrayın.

3.Küre, küp gibi nesneler çizin.

4.Mümkünse masa lambası ile küre yada küpe ışık verin.

5.Sabırlı olun.

Özet

Genel olarak kafa yapısını ele aldık.Anatomik değerlere, perspektife, ışık gölgeye değindik.Bir sonraki dersimizde göz, kaş, burun, kulak, dudak ve saç nasıl çizilir ayrıntılı ve videolu olarak anlatacağım.

Diğer dersimiz:

Göz Çizimi konusunda portrede göz nasıl çizilir ayrıntılı olarak anlattık.