Zihgir Nedir ? Savaşın En Zarif Halkası

Zihgir Nedir ? Savaşın En Zarif Halkası

Geleneksel Türk Tarihini araştırınca gerçekten ecdadımızın sanata, zarifliğe ne kadar çok önem verdiğini görüyorsunuz.Sadece günlük hayatta değil savaşta bile zarif olmayı başarabilmişler.

Sizlere savaşın en zarif halkası zihgirden bahsetmek istiyorum.Zihgir orta asya Türklerinden anadoluya kadar uzanan bir sanatın eşsiz parçasıdır.Geçmişte insanlar bir kişinin Türkmen olduğunu parmağında ki zihgirden anlayabilirlermiş.Üzerindeki işlemeler, şekiller o kişinin hangi boydan olduğunu bile gösterirmiş.

Zihgir baş parmağa takılan, ok atma işlemini gerçekleştirmek için çekilen yayın tutulması için yapılmış zarif bir okçu yüzüğüdür.

Yüzüğün kalın kısmı baş parmağın boğum kısmına gelecek şekilde takılırdı bu sayede çekilen yay parmağa baskı yapmayacak ve seri atışlarda okçuya kolaylık sağlayacaktır.Ayrıca parmak boğumu her hangi bir acıdan da korunmuş olacaktı.

Zihgir gümüş, bronz, fildişi gibi malzemelerden imal edilirdi.

Son zamanlarda televizyonlarda benimde severek izlediğim bir dizi var.Diriliş Ertuğrul dizisi.Ertuğrul Bey dizide sizlerede bahsettiğim bu zihgiri parmağından hiç çıkarmıyor.

27059394

Burada da severek takip ettiğim Ramazan Türkmen’in çizimi var.

zihgirkullanimizihgirnedir

 

Fatih Sultan Mehmet’in minyatüründe zihgir kullandığı görülmüştür.

 

Umarım faydalı olmuştur.Sitemizi takipte kalın.